Cilt Kırışıklığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Cilt Kırışıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt kırışıklığı daha çok sürekli genç görünmenin peşinde olan kadınların kâbusu olmuştur. Kırışıklıklarıyla mutlu olan erkekler bunu bir sorun olarak görmezken, kadınlar daha ergenlikten itibaren kırışıklık oluşumunu engellemenin peşindedir. Öncelikle cilt kırışıklığı neden oluşur, onu bir ele alalım.

Cilt kırışıklığı, cildimizin zaman içerisinde iç ve dış etkilere maruz kalarak aldığı zararlar sonucunda oluşmaktadır. Stres, güneş, alkol, tütün ürünleri bunlardan bazılarıdır. Bu zararları detaylı yazacak olursak:

İç etkiler: Sağlıklı bir görünüm için öncelikle sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmalıyız. Bunun altın kuralı alkol ve tütün ürünleri kullanmamak, düzenli su tüketmek, dengeli ve cilde doğrudan etki eden A, C ve E vitaminleri açısından zengin besinleri tüketmek, stresten uzak durmak ve ani kilo kaybından kaçınmak. Ani kilo kaybı sadece yüz çevresinde değil, vücudun birçok bölgesinde sarkmalara yol açmaktadır. Sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak istiyorsanız mutlaka düzenli su tüketimi ve tükettiğiniz besinlere dikkat etmelisiniz.

Dış etkiler: Ani hava değişimi, sıcaklık, uzun süre güneşe maruz kalmak, kapalı ortamların yarattığı yetersiz oksijende cilde doğrudan olumsuz etki ederek cilt kırışıklığına sebep olmaktadır. D vitamini deposu olan güneşe, yaz aylarının gelmeye başlamasıyla yoğun bir talep artışı olur. Evet, insanın vücudunun güneşin minerallerine çok ihtiyacı vardır. Ancak, bilinçsiz güneşlenme ciltte olumsuz tahribatlara yol açar. Bunlardan korunmak için C ve E vitamini barındıran kremler tercih edilebilir.

Cilt kırışıklığına dünya üzerinde genel olarak daha çok doğal talep vardır. Bunun sebebi ise daha çok, cilt için kullanılan doğal ürünlerin görünür düzeyde etki ederek birçok kadını etkilemesi. Böylece kadınlar, pahalı kozmetik ürünleri yerine daha uygun fiyata doğal ürünleri tercih etmektedir.

Cilt kırışıklığı için kullanılan bu doğal ürünler
  • Limon suyu, elma sirkesi ve havucun bulunduğu cilt maskeleri toparlayıcı etki etmektedir.
  • Salatalığın özellikle göz çevresi morluklarına iyi geldiği gibi cilt sağlığı açısından önemli bir nemlendiricidir.
  • A vitamini yüksek besinleri tüketmek cilt kırışıklığına en iyi gelen doğal yöntemlerdendir. Havuçta yüksek oranda A vitamini bulunmaktadır.
  • Hindistan cevizi yağı, ince çizgilerinizle savaş verir. Cildinizin daha genç, lekesiz, canlı, nem oranını oranın daha dengeli olacağını göreceksiniz.

Cilt Kırışıklığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni